Így nézte be Sváby András és szakértője a kamu-drónfelvételt (VIDEÓ)

„A menekülő orosz katonákat is gyakorlatilag leszedik” – fogalmazott az ATV műsorában Sváby András. Kiderült: egy számítógépes játék felvételeit kommentálta.

A zéró bizonyítékkal alátámasztott feltételezéseiben egészen odáig jut, hogy a támadás akár közös magyar–orosz akció is lehetett.
Újabb agyrémmel állt elő Rácz András biztonságpolitikai elemző, akinek az eddigi legemlékezetesebb fellépése volt, amikor Oroszország-szakértőként anélkül kommentálta percekig egy számítógépes játék felvételeit az orosz–ukrán háború fegyverkezési szempontjait magyarázva, hogy feltűnt volna neki, nem a valóságot látja.
És aki nemrég maga vallott arról, hogy 2008-ban, a grúziai háború idején a Magyar Külügyi Intézet munkatársaként napi szinten elemezte a háborút, és vett részt a különböző szintű kormányzati értékelések elkészítésében.
Az erről az időszakról közzétett írásában Gyurcsány Ferencet is megemlíti: „lenyűgözően okosnak” tartotta.
Ezt is ajánljuk a témában
„A menekülő orosz katonákat is gyakorlatilag leszedik” – fogalmazott az ATV műsorában Sváby András. Kiderült: egy számítógépes játék felvételeit kommentálta.
Rácz, úgy tűnik, azóta sem lett barátja a valóságnak, hiszen előbb azt mondta, az Ukrajnában megölt Sebestyén Józsefet „nem verték agyon” az ukrán katonák, és kényszersorozás sem létezik arrafelé, legújabb Facebook-bejegyzésében pedig a palágykomoróci templom elleni támadással kapcsolatban sorol teljesen légből kapott állításokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A biztonságpolitikai elemző igyekezett tompítani a Sebestyén József halála körül kialakult felháborodást.
Mint ahogyan a Mandiner is megírta, a hét közepén durva magyarellenes támadás történt Kárpátalján, ahol felgyújtották a palágykomoróci görögkatolikus templomot, a falra pedig „késhegyre a magyarokat” és „magyarok, takarodjatok!” feliratokat festették.
Rácz a posztjában erre reflektálva százszázalékos biztonsággal kijelenti,
a támadásban „a magyar kormány jó eséllyel benne volt”.
Erre számos „bizonyítékot” sorol, hosszan polemizálva például arról, miként lehet, hogy az esetről a Mandiner számolt be elsőként, és csak utána Orbán Viktor, mi következik szerinte a két beszámoló képeinek méretkülönbségeiből, illetve abból, hogy a kiérkező hatóságok mennyire gyorsan festették le a gyalázkodó mondatokat.
Ezt is ajánljuk a témában
„Magyarok, takarodjatok!” – ezt írták a templom falára az ismeretlen elkövetők.
„Palágykomoróc egy nagyon kis falu, két négyzetkilométer az egész, alig nyolcszáz lakosa van – mégis ki lehetett az, aki szerda éjjel nemcsak, hogy pont ott van az összegraffitizett templomnál, de még fotózni is tud, mielőtt kiérkeznek a tüzet látva rohanó határőrök, és történetesen éppen az Orbán-kormánynak küldi el a képeket...?” – teszi fel az üggyel kapcsolatban szerint egyetlen releváns kérdést Rácz, majd arra a válaszra jut, hogy maga az elkövető, azaz e kitekert logika szerint a magyar kormány.
„(…) Egy ilyen horderejű ügyben ez csak akkor képzelhető el, ha a gyújtogatás nem meglepetésszerűen érte őket, hanem tudtak róla, hogy ez fog történni, rosszabb esetben ők maguk szervezték az egészet – a képeket látva pedig »csak« nyugtázták, hogy a feladatot a megbízott sikeresen végrehajtotta. Mission completed, mehet ki a hír és a Facebook poszt – és ez is történt” – összegzi Rácz.
Úgy véli, erre azért volt szükség, azaz felgyújtani egy kárpátaljai templomot, hogy a teljes magyar kormányzati apparátus az ukránokat vádolhassa. Ráadásul „a híradások jelentősen el is túlozták a történteket”, miközben a nagyobb bajt éppen az ukrán hatóságok gyors cselekvése akadályozta meg.
Rácz a végén elméletben még odáig is eljut – a tényektől addigra teljesen elrugaszkodva –,
hogy a gyújtogatás orosz–magyar közös akció volt, ahol a tényleges végrehajtást az oroszok intézték, a magyar kormány pedig »csak« felhasználta a történteket.”